Tippsportlase kuvandiga käib kaasas uskumus, et sportlane peab keskenduma vaid oma spordi tegemisele, 100% fokusseerima igas oma elu aspektis trennile, taastumisele, võistlustele – kõigele, mis aitab võita, sooritust maksimaalselt teostada. Kuigi fookus on oluline, võib kiivalt 100% ühe asjaga 24/7 tegelemine hoopis kahju teha.
Kõikehõlmav ühele asjale keskendumine kulutab ja võib muuta armastatud spordiala vastumeelseks. Trennid muutuvad harjumuspäraseks, üheülbaliseks ja tähelepanu hakkab kaduma – ma ju tean, kuidas asjad käivad. Ühel hetkel avastab sportlane end küsimast: miks ma seda teen?
Kui peaks lisanduma ka vigastusi, halbu tulemusi ja palju ootusi meediast, perelt või treeneritelt, siis võib langeda ka enesekindlus oma sooritusse ja oma väärtusse inimesena. Nii võib sportlane jõuda spordipsühholoogi juurde murega “Ma ei taha enam tippsportlasena jätkata”, “See hooaeg saab olema viimane” või hirmuga “(Mul oli vigastus,) mis minust peale spordikarjääri saab?” “Kes ma olen, kui ma sporti teha enam ei saa?”.
Mitmekülgsuse kasu sportlase huvides ja elus
Üks olulisemaid väljakutseid nii olümpiasportlastest klientidel kui noorsportlastel, lisada oma nädalaplaani täiesti spordiväliseid huvialasid, väljakutseid ja eesmärke. NB! Kuigi ka teiste spordialade praktiseerimine on oma spordisooritusele kasulik, ei keskendu siin postitusel selle teema arendamisele vaid vaatlen teemat laiemalt.
5 põhjust, miks oma sportlase karjääri ajal tegeleda mitmekülgsete huvidega
1. Spordist erinev tegevus aitab lõõgastuda, setitada spordis kogetut ja treeninguid. Meie aju töötab edasi, muud positiivset tehes anname ajule ruumi ja täiendame oma energiavarusid. Pidev ülekoormus kulutab sinu füüsist ja ka vaimset poolt. Tähelepanu ümbersuunamine, millegi uudse kogemine, positiivsete emotsioonide tekitamine aga tugevdab sinu vaimset vastupidavust.
2. Kõrvalised tegevused, huvid ja eneseareng võib anda uut vaadet oma spordialasele sooritusele, ideid treeningute efektiivsemaks tegemiseks, taktikalisi võtteid ja värskendatud mõtteviisi. Nii kunstiringist, kui teiselt spordialalt, juhtimisstrateegiatest kui sõpradega keskkööni jutustamisest võib õppida ja märgata võimalusi enda igapäevase sportlase töö arendamiseks.
3. Oma spordialast eemalolek (vahel isegi üks päev, üks trenn, üks võistlus) annab meile võimaluse igatseda seda igapäevast “tööd”. Nii märkame, mis meie spordis meid tõmbab, MIKS me seda tegelikult tahame teha. Puudust tundes näed oma treeningutes taas väljakutset, mis sind käivitab, tunned motivatsiooni natuke rohkem pingutada.
4. Omandades erinevaid oskusi, tundes huvi maailma vastu laiemalt ja erinevatele võimalustele selle sees, oled valmis karjääri vahetuseks või arendamiseks. Iga sportlane teab, et peale sporti saab olema ka elu. On hea, kui oled selleks ette valmistunud ja saad esimesed sammud astuda spordikarjääri ajal (seda nimetatakse ka “sportlase topeltkarjääriks”). Paljudel tippsportlastel on tekkinud oma ettevõtted, huvialad, läbi mille saavad luua uut karjääri ja tunda end nii kindlalt ka tippsportlase tööd tehes.
5. Olles mitmekülgne, saad tõeliselt rakendada oma potentsiaali (mitte ainult sportlikku), õpid eluoskusi ja saad luua endale maksimaalselt huvipakkuva elu nüüd ja tulevikus. Läbi enda huvide võid leida vastuse küsimusele “Kes ma olen?” aga ka sellele, mis on sinu kui professionaali filosoofia – mis sulle tähtis on, mis aitab sul keerulisi otsuseid teha. Sa ei ole kinni seotud ühe identiteediga vaid sinu ees on palju võimalusi. Valikuvõimaluse tunnetamine on äärmiselt tähtis motivatsioonis ja kontrolli tajumises: sina valid, kes sa oled ja mida teed.
Kokkuvõttes võib öelda, et mitmekülgsus toetab sportlikku sooritust ning on oluliseks tööriistaks nii treeningute kõrval, oma oskuste arendamisel ja vaimse tugevuse toetamisel. Vaimselt tugev, motiveeritud inimene on aga valmis rohkem pingutama ja tegema seda efektiivselt. Just see on ka
soorituscoachingu keskmes.
Sportlase topeltkarjäär
Vähesed spordialad võimaldavad sellel alal tegutseda väga pikka aega. Kuigi treeneritöö või spordiorganisatsiooni juhtimine on üks karjääri järgmise sammu võimalustest, on neid tegelikkuses veel. Sportlasena oled omandanud väga palju oskusi tööturul edukaks tegutsemiseks, olgu see eesmärkide seadmine ja vastupidavus nende ellu viimisel, rutiinitaluvus ja pingetaluvus. Sinu karjäärivõimalusi avab aga rohkem huvide analüüsimine ja läbi selle töö ja ettevõtlusvõimaluste otsimine. Spordipsühholoogias on sportlase (edasise) karjääri toetamine sama oluline, kui tema sportliku soorituse toetamine. Hea meelega aitan sind nendes teemades selgust saada ja vajalikke samme astuda.
Kust alustada? Mõned mõtlemisküsimused
1. Mõtle oma spordiala tegijatele: mida nad spordi kõrvalt teevad? Milliseid ettevõtteid on loonud, mida on lisaks õppinud? Milliseid väärtusi nad jagavad ja milliste projektidega (aga ka sponsoritega) on seotud?
Näiteks Serena Williams tegeleb moeloomisega ja tal on oma rõivabränd, Michael Phelps on alustanud sportlaste vaimse tervise teemadel sõna võtma, loonud selle kohta sarja, Kontaveit tegeleb muuhulgas kinnisvarasse investeerimisega, paljud sportased jäävad sporti läbi treeneritöö.
2. Millised on sinu huvid, mis aitavad lõõgastuda siin-ja-praegu; millised huvid võiksid olla aga sinu tuleviku karjääriks olulised?
Mitmekülgsus on võimalus olla enesekindlam, leida uusi ideid, toetada oma sooritust ning säilitada motivatsiooni! – Liisi Toom, performance coach
*
Loe lähemalt sportlastele, treeneritele ja sporditiimidele suunatud nõustamisest ja
soorituscoachingust.